لودینگ

مشاوره سمعک

دسته‌بندی‌ها سمعک
نویسنده کیمیا سمعک
زمان مورد نیاز برای مطالعه 6 دقیقه

مشاوره سمعک یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب سمعک می باشد این مرحله بعد از مرحله شنوایی سنجی و قبل از خرید سمعک صورت می گیرد. برای این منظور بعد از تست شنوایی سنجی در مراکز شنوایی سنجی باید در مورد توقعات خودتان با کارشناس شنوایی شناس یا ادیولوژیست صحبت نمایید. کم شنوایی و پیرگوشی یکی از شایع ترین مشکلات امروزه افراد سالمند و حتی افراد عادی است. بطوری که  در آمریکا سومین مشکل مختل کننده سلامتی محسوب می شود. و آمارها نشان می دهد که این مشکل دیگر مختص سالمندان و افراد بالای 60 نمی باشد. بلکه تقریبا …

مشاوره سمعک یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب سمعک می باشد این مرحله بعد از مرحله شنوایی سنجی و قبل از خرید سمعک صورت می گیرد. برای این منظور بعد از تست شنوایی سنجی در مراکز شنوایی سنجی باید در مورد توقعات خودتان با کارشناس شنوایی شناس یا ادیولوژیست صحبت نمایید.

کم شنوایی و پیرگوشی یکی از شایع ترین مشکلات امروزه افراد سالمند و حتی افراد عادی است. بطوری که  در آمریکا سومین مشکل مختل کننده سلامتی محسوب می شود. و آمارها نشان می دهد که این مشکل دیگر مختص سالمندان و افراد بالای 60 نمی باشد. بلکه تقریبا 30% افراد جامعه چه به واسطه شغل و دیگر عوامل دارای درجاتی از کم شنوایی هستند. مشاوره سمعک یکی از مراحلی است که برای درمان این مشکل بسیار مفید است و هم باعث صرفه جویی در هزینه و هم باعث استفاده بهینه از سمعک می شود.

مراحل مشاوره سمعک:

مشاوره سمعک بعد از انجام تست شنوایی سنجی و قبل از خرید سمعک توسط شنوایی شناس صورت می پذیرد. زیرا تست شنوایی سنجی مشخص می کند که  مشکل فرد به درمان دارویی پاسخ می دهد یا نیاز به سمعک و یا نیاز به جراحی کاشت حلزون گوش دارد. اگر مشخص شد که فرد به سمعک نیاز دارد این مشاوره سمعک می تواند بهترین سمعک را برای فرد مشخص کند.

مشاوره سمعک به این معنی است که پزشک معالج بعد از اینکه تشخیص داد که مشکل کم شنوایی  و پیرگوشی فرد با سمعک قابل درمان است ارزان ترین سمعک و مناسبترین سمعکی که می تواند تمام مشکلات و نیاز های فرد را مرتفع کند را برای فرد انتخاب کند. این انتخاب بر اساس سن فرد، توان فیزیکی فرد، و انتظارات و محیط اطراف و محیط هایی که حضور دارد متفاوت خواهد بود. قیمت سمعک همواره مهم است اما قیمت سمعک خوب برای فردی که نیاز به سمعکی هوشمند ضد آب با قابلیت اتصال به سایر وسایل دارد با فردی که نیاز به قیمت سمعک ارزان پشت گوشی تنها برای تقویت صدا دارد حتما متفاوت خواهد بود و اینجا است که نقش مهم مشاوره سمعک خود را نشان می دهد.

مشاوره سمعک و پیچیده گی های آن:

در گذشته شاید مشاوره سمعک چندان مهم نبود چرا که تنها یک مدل سمعک پشت گوشی آنالوگ در بازار موجود بود که کار آن تقویت تمامی صداها بود. ولی امروزه با در نظر گرفتن سن فرد، نوع کم شنوایی فرد، و اینکه فرد در محیط های پر نویز حضور دارد یا نه انتخاب صورت می گیرد. همچنین فرد ممکن است مایل نباشد تا کسی به جز خودش از استفاده سمعک مطلع باشد در این صورت سمعک مخفی یا نامرئی پیشنهاد می شود. و یا برای افرادی با تعریق زیاد و در مناطق مرطوب سمعک ضد آب توصیه می شود. برای افرادی که می خواهند در محیط های شلوغ حضور یابند سمعک هوشمند و فرا هوشمند و برای افرادی که نیاز دارند تا از تمامی وسایل اطراف خود استفاده کنند سمعک با قابلیت اتصال به سایر وسایل انتخاب می شود. بعد از تمامی نیاز سنجی ها بحث بسیار مهم قیمت به میان می آید به همین دلیل است که مشاوره سمعک بسیار مهم و اساسی برای هر فرد می باشد.

اینکه بتوانیم تشخیص دهیم که چه سمعکی برای من است یک حالت نسبی است زیرا  که یک قسمتی از این تشخیص وابسته به خود فرد و علایق آن است و بخش عمده آن مربوط به تست شنوایی سنجی و تشخیص متخصص می باشد. لذا انتخاب یک سمعک مناسب برای افراد مختلف متفاوت می باشد و وابسته به عوامل بسیاری است.

انتخاب وسایل و تجهیزات پزشکی مناسب  مانند انتخاب ماشین و تلفن همراه نیست. زیرا که این وسایل با سلامت و بهبود حالات جسمانی و روحی ما سروکار دارند. انتخاب اینکه کدام سمعک برای من مناسب است  وابسته به عوامل زیادی است که بسیاری از این عوامل در دست خود فرد نمی باشد. و باید توسط فرد متخصص تشخیص داده شود. درگذشته که تعدد مدل و امکانات سمعک وجود نداشت شاید این انتخاب راحتتر می بود ولی امروزه نیاز به دقت و مشاوره انتخاب سمعک دارد.

کدام سمعک برای من مناسب است؟

همانطور که اشاره شد تنها قسمتی از عوامل وابسته به خواست فرد است و بقیه موارد اجباری و با انتخاب ادیولوژیست است. انتخاب بهترین سمعک برای فرد ابتدا تحت تاثیر میزان کم شنوایی و مشکل شنوایی فرد است سپس دیگر عوامل در نظر گرفته می شود. ولی برخی از راهنمایی های عمومی اینکه کدام سمعک برای من مناسب است به شرح ذیل است:

 1. اگر فرد دچار کم شنوایی با درجات بالا باشد معمولا باید سمعک پشت گوشی یا سمعک ریک را برای خود انتخاب کند.
 2. اگر فرد سالمند باشد و یا دچار عفونت گوش مکرر و تولید جرم زیاد باشد بهتر است سمعک نامرئی و سمعک مخفی نخرید یا اگر قصد خرید این مدل را دارد باید از نوع ضد آب خریداری کند.
 3. سن فرد نیز بسیار برای انتخاب سمعک مهم است اینکه برای کودکان سمعک بسیار کوچک و داخل گوشی انتخاب کنیم بسیار خطرناک و نامناسب است ولی سمعک ریک برای کودکان مناسب است.
 4. اگر فرد نیاز دارد تا در زندگی روزمره و محیط زندگی خود از وسایل مانند تلویزیون، لپ تاپ، رادیو و تلفن همراه استفاده کند باید سمعکی را انتخاب کند که قابلیت اتصال به این وسایل را داشته باشد مانند مدل های وایرلس و مدل های بلوتوث دار که بتوان صدای تلویزیون، موزیک ،ویس ها ،معلم و استاد را مانند هندزفری مستقیم از داخل گوش شنید.
 5. اگر زیبایی و طراحی برای فرد و اینکه مایل هستید سمعک دیده نشود باید از نوع سمعک نامرئی و مخفی و سمعک ریک استفاده کنید.
 6. قیمت سمعک هم همواره در اینکه کدام سمعک برای من مناسب است مهم بوده و خواهد بود. پس باید سمعکی را انتخاب کنید که با کمترین هزینه بیشترین خواسته های شما را برآورده کند که البته امروزه با تعدد مدل های موجود در بازار این مهم امکان پذیر است.
 7. توانایی فیزیکی: اگر فرد به حدی مسن است که قادر به پیدا کردن سمعک کوچک نبوده و گذاشتن و برداشتن سمعک برای آن دشوار است باید از سمعک های پشت گوشی بزرگ با امکانات جدید انتخاب کنید.
 8. اگر با تعویض باتری مشکل دارید ، سمعک شارژ ی را توصیه می کنیم که 4 ساعت شارژ کردن سمعک 15 الی 20 ساعت استفاده کنید.

 

جواب اینکه کدام سمعک برای من مناسب است با کمک گرفتن از متخصصان این  امر به دست می آید. ارزان ترین سمعک همیشه بهترین سمعک نیست. و قیمت ارزان سمعک هم همیشه نشانه ناکارآمدی آن نمی باشد. امروزه مانند قدیم برای تمامی افراد سمعک یکسان تجویز نمی شود. زیرا که با افزایش تکنولوژی و امکانات خواسته های افراد هم بیشتر شده ودر نتیجه پاسخ به این سوال کدام سمعک برای من مناسب است پیچیده تر شده است.

مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • agencja reklamowa 2 ماه پیش

  It's very interesting! If you need help, look here: hitman agency

 • انتخاب سمعک مناسب | کیمیا سمعک 1 سال پیش

  […] مشاوره سمعک […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

person-profile پروفایل وبلاگ فروشگاه علاقه مندی ارتباط
ارتباط مستقیم با ما در پیام رسان واتس اپ - WhatsApp
سلام، چه کمکی می توانیم به شما بکنیم؟
یک سوال دارم