لودینگ

شنوایی در دوران جنینی

دسته‌بندی‌ها شنوایی سنجی نوزاد
نویسنده کیمیا سمعک
زمان مورد نیاز برای مطالعه 3 دقیقه

چه زمانی جنین می شنود؟ رشد عملکردی حلزون در سه ماهه دوم و سوم رخ می دهد. این احتمال وجود دارد که تا اواسط زندگی پیش از تولد و به صورت دقیق بین 26 تا 29 هفتگی جنینی، جنین قادر به شنیدن است و به صداها پاسخ می دهد. میلین دار شدن مسیر شنیداری بعد از شروع شنیدن آغاز می شود. علاوه بر این در حین سه ماهه سوم، جنین قادر به تمایز بین فرکانس های مختلف و بین محرکات گفتاری خواهد بود. شنوایی جنینی که در محیط مایع رخ می دهد، از طریق انتقال استخوانی است. میزان و نوع …

چه زمانی جنین می شنود؟

رشد عملکردی حلزون در سه ماهه دوم و سوم رخ می دهد. این احتمال وجود دارد که تا اواسط زندگی پیش از تولد و به صورت دقیق بین 26 تا 29 هفتگی جنینی، جنین قادر به شنیدن است و به صداها پاسخ می دهد.

میلین دار شدن مسیر شنیداری بعد از شروع شنیدن آغاز می شود. علاوه بر این در حین سه ماهه سوم، جنین قادر به تمایز بین فرکانس های مختلف و بین محرکات گفتاری خواهد بود.

شنوایی جنینی که در محیط مایع رخ می دهد، از طریق انتقال استخوانی است. میزان و نوع صدای رسیده به جنین و اثرات آن ناشناخته است.

آیا جنین صدای مادر را می شنود؟

به احتمال قوی، گفتار مادر تنها صدایی است که به جنین می رسد. چون بدن مادر اصوات محیطی را کاهش می دهد و علاوه بر این با تولید نویز هایی، اصوات را می پوشاند.

علی رغم محدودیت شنیدن در رحم، جنین ها گفتار مادر خود را می شنوند و بعد از تولد بعضی از آن ها را به یاد می آورند.

نوزادان ترجیح می دهند که به زبان مادری خود گوش دهند و این نشان می دهد که بعضی از آموزش های شنوایی در رحم رخ داده است.

یک نوزاد صدای مادر خود را بلافاصله پس از تولد شناسایی می کند. همچنین اگر مادر یک داستان آهنگین را در هفته های آخرحاملگی برای جنین بخواند، نوزاد آهنگ را تشخیص خواهد داد حتی اگر یک خانم دیگر بخواند.

کم شنوایی در دوران جنینی

در حال حاضر شواهد اندکی در مورد بهبود رشد با تحریک شنوایی پیش از تولد وجود دارد. همانگونه که توسط ورنر(2003) گزارش شده است، بررسی هایی که ادعا می کنند هوش بالاتر و تطبیق بهتر در نوزادان با انواع خاصی از تحریک صوتی در رحم مثلا موسیقی، اتفاق می افتد، در تحقیقات بعدی اثبات نشده اند.

بنابراین هیچگونه اطلاعاتی گزارش نشده است که کودکان ناشنوا یا سخت شنوا به این دلیل دچار مشکل شده اند که در دوران جنینی تحریکی دریافت نکرده اند.

شاید بهترین نتیجه گیری در مورد صدا و گفتار، این است که تجربه شنیداری به کوک دقیق دستگاه شنوایی کمک می کند و نوزادان را نسبت به گفتار پس از تولد پاسخ دهنده تر می کند. بنابراین از این نتیجه گیری می توان در یادگیری زبان استفاده کرد.

کم شنوایی مادرزادی از دوران جنینی

هر ساله در آمریکا حدود 24000 نوزاد برخی از اشکال آسیب قابل توجه شنوایی را دارند.

علت انواع کم شنوایی های مادرزادی معمولا جهش ژنی بوده و توسط نقص های ژنتیکی ایجاد می شود. بسیاری از موارد ژن های درگیر در کم شنوایی مادرزادی شناسایی شده اند و توارث مغلب از شایعترین علت کم شنوایی مادرزادی است.

کم شنوایی مادرزادی همچنین ممکن است علت محیطی داشته باشد که در رشد طبیعی گوش های میانی و داخلی تداخل ایجاد می کند.

عوامل ایجاد کننده کم شنوایی مادرزادی

 1. یک عفونت ویروسی سرخجه ای در هفته 7 یا 8 رشد می تواند موجب آسیب شدید به ارگان های کورتی کم شنوایی حسی عصبی شود.
 2. فلج اطفال
 3. اریاروبلاستوزیس جنینی
 4. دیابت
 5. کم کاری تیروئید
 6. توکسوپلازموزیس

شیوع کم شنوایی در نوزادان نارس

از دیدگاه بالینی شیوع کم شنوایی در نوزادان نارس خیلی بیشتر از نوزادان کامل است و در دوره های رشد دستگاه شنوایی پستانداران آسیب پذیری خاصی نسبت به عوامل محیطی دارد و زمان این دوره بسیار تغییرپذیر است.

در این دوره عواقب طولانی مدت قرارگیری در معرض نویز محیطی و اتوتوکسین ها در رشد عملکردی جمعیت نوزادان نارس توجه خاصی دارد.

به دلیل

 1. کاهش میزان بیماری و مرگ و میر در نوزادان نارس،
 2. و به دلیل اینکه رشد شنوایی انسان در سه ماهه  سوم جنینی و بعد از آن نیز وجود دارد،

نوزدان نارسی که در معرض:

 1. داروهای اتوتوکسیک احتمالی
 2. و محیط های دارای ضربه صوتی مانند بخش مراقبت های ویژه قرار دارند،
 3. و همچنین داروهای که در رحم اثر خود را می گذارند،

ممکن است مستعد داشتن عوارض پاتولوژیک طولانی مدت باشند.

کم شنوایی مادرزادی ممکن است به وسیله رشد غیرطبیعی لابیرنت های غشایی و استخوانی یا از طریق تشکیل غیرطبیعی استخوانچه های گوش میانی و پرده گوش ایجاد شود.

 رفرنس:

Anatomy and physiology of hearing for audiologist

W.CLARK & K.OHLEMILLER

مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

person-profile پروفایل وبلاگ فروشگاه علاقه مندی ارتباط
ارتباط مستقیم با ما در پیام رسان واتس اپ - WhatsApp
سلام، چه کمکی می توانیم به شما بکنیم؟
یک سوال دارم