لودینگ

تجویز سمعک

دسته‌بندی‌ها سمعک
نویسنده کیمیا سمعک
زمان مورد نیاز برای مطالعه 6 دقیقه

تجویز سمعک باید توسط پزشک و ادیولوژیست متخصص صورت گیرد. و برای این منظور باید فرد ابتدا در یک مرکز شنوایی سنجی معتبر تحت تست شنوایی سنجی قرار گیرد سپس در صورتی که مشکل فرد با سمعک قابل حل شدن باشد سمعک مناسب تجویز شود. و این تجویز برای افراد مختلف کاملا متفاوت و منحصر به فرد خواهد بود. در هر مرحله ای از تشخیص کم شنوایی باید درمان به سرعت صورت گیرد تا از پیامد جبران ناپذیر آن جلوگیری شود. تشخیص کم شنوایی نوزادان باید تا 3 ماهگی انجام شود و تجویز سمعک نوزاد تا 6 ماهگی است. هر …

تجویز سمعک باید توسط پزشک و ادیولوژیست متخصص صورت گیرد. و برای این منظور باید فرد ابتدا در یک مرکز شنوایی سنجی معتبر تحت تست شنوایی سنجی قرار گیرد سپس در صورتی که مشکل فرد با سمعک قابل حل شدن باشد سمعک مناسب تجویز شود. و این تجویز برای افراد مختلف کاملا متفاوت و منحصر به فرد خواهد بود. در هر مرحله ای از تشخیص کم شنوایی باید درمان به سرعت صورت گیرد تا از پیامد جبران ناپذیر آن جلوگیری شود. تشخیص کم شنوایی نوزادان باید تا 3 ماهگی انجام شود و تجویز سمعک نوزاد تا 6 ماهگی است. هر یک روز که گذاشتن سمعک نوزاد به تعویق بیفتند باعث تاخیر در تکام می شود. کم شنوایی بزرگسالان هم میتواند روابط اجتماعی، اعتماد به نفس و ارتباطات فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

عدم مراجعه به افراد متخصص در تمامی زمینه ها ممکن است باعث هدر رفت هزینه شود ولی در مسائل پزشکی و سلامت علاوه بر هدر رفت و اتلاف هزینه ممکن است باعث آسیب بیشتر به فرد و به خطر افتادن سلامت افراد شود. تجویز سمعک  هم یکی از همین موارد می باشد که در صورتیکه توسط افراد متخصص صورت نگیرد نه تنها باعث رفع مشکل فرد نمی شود بلکه ممکن است باعث آسیب بیشتر و افزایش مشکلات همان فرد نیز شود.

 

قوانین تجویز سمعک

طبق قوانین کشورمان تجویز سمعک تنها می تواند توسط فرد متخصص ادیولوژیست صورت گیرد و سایر افرادی که این کار را انجام می دهند مجرم محسوب می شوند. علاوه بر قانون خود فرد هم نباید ریسک به خطر انداختن سلامت خود را با خرید تجهیزاتی که استاندارد نیست به خطر اندازد. به ویژه در خصوص سمعک تجویز یک مدل سمعک برای انواع کم شنوایی و برای همه افراد اصلا درست و اصولی نمی باشد. قیمت سمعک ارزان همواره افراد را وسوسه می کند در صورتی که ممکن است همین سمعک آسیب بیشتری به سیستم شنوایی فرد بزند. حتما سمعک را از مراکز معتبر شنوایی سنجی باید تهیه کنید تا بتوانید از خدمات پس از فروش آن هم بهره مند شوید. گارانتی سمعک ها به صورت بین المللی می باشد و در صورت مسافرت خارج از کشور حتما از یک ماه قبل باید با کلینیک در ارتباط بگذارید تا صدور کارت بین المللی انجام شود. اما متاسفانه کاربرانی که خارج از ایران اقدام به تهیه سمعک می نمایند، تنظیم سمعک در ایران به خوبی انجام نمیگیرد و عملا از گارنتی و خدمات سمعک بهره مند نمی شوند.

مراحل تجویز سمعک

اولین مرحله برای تجویز سمعک مراجعه به کلینیک های معتبر برای انجام تست شنوایی سنجی می باشد تا میزان مشکل شنوایی افراد مشخص شود. پس از تصمیم ادیولوژیست برای تجویز سمعک در این مرحله خود فرد با شنوایی شناس بایستی مشورت و مشاوره انجام دهد. البته یک سری مسائل برای انتخاب بهترین سمعک برای افراد را متخصصین تشخیص می دهند یعنی سن، قابلیت های فیزیکی و غیره. ولی یک سری مسائل مانند: محیط کار، انتظارات و خواسته های فرد از سمعک، دیده شدن و نشدن سمعک، شارژی بودن سمعک و… از مواردی  است که باید خود فرد به ادیولوژیست گوشزد کند تا در تجویز سمعک مناسب به افراد کمک کند.

  • افرادی که کم شنوایی ملایم تا متوسط حدود 65 دسی بل دارند می توانند سمعک نامریی هم استفاده کنند. اما لازم به ذکر است که افرادی که عفونت گوش مکرر دارند کاندید مناسبی برای سمعک نامرئی نیستند چون احتمال خرابی سمعک افزایش می یابد.
  • سمعک ریک به علت قرار گیری رسیور در کانال گوش از کیفیت بالایی برخوردارند. برای کم شنوایی ملایم تا عمیق هم قابل استفاده است. سمعک ریک در دو نوع باتری خور و سمعک شارژی هم موجود است. همه افراد با هر نوع و میزان کم شنوایی می توانند سمعک ریک داشته باشند. برای کودکان و نوزادان که کاندی مناسب سمعک داخل گوشی نیستند، ما سمعک ریک به خاطر حفظ ظاهر و زیبایی در کنار کیفیت بالای آن توصیه می کنیم.
  • سمعک پشت گوشی هم همانطور که از نامش پیداست پشت گوش است و توسط هوک، شلنگ و قالب داخل مجرای گوش قرار می گیرد. محدودیت سنی برای سمعک پشت گوشی نیست و هانواع کم شنوایی را پوشش می دهد. اما به علت ظاهر نسبتا بزرگ آن مورد استقبال عموم قرار نمی گیرد و کاربران ترجیح می دهند سمعک ریک استفاده کنند. اما ما به افراد مسن که بینایی خوبی ندارند، لرزش دست دارند یا در منزل راهنما و همراهی ندارند، سمعک پشت گوشی را توصیه می کنیم چون از مقاومت خوبی برخوردار است و ظاهر نسبتا بزرگ آن باعث می شد به راحتی روی گوش قرار گیرد و احتمال گم شدن سمعک کمتر می شود.
  • برای آن دسته از کاربرانی که با تعویض باتری سمعک مشکل دارند، سمعک شارژی را پیشنهاد می کنیم که به راحتی شارژ می شوند. سمعک شارژی زیمنس نسل جدید سمعک است که شما می توانید با حدود 5 – 4 ساعت شارژ کردن سمعک، 20-15 ساعت استفاده کنید. همچنین سمعک شارژی استایلتو زیمنس که محصول 2020 می باشد، شارژر القایی دارد یعنی با 3 ساعت شارژ کردن شارژر، 3 دور می توانید سمعک را بدون اتصال به برق شارژ کنید.

 

تحویل سریع و همان لحظه سمعک

سابقا برای تجویز سمعک ابتدا قالبگیری از گوش انجام میشد و متناسب با نوع و میزان کم شنوایی قالب سفارش داده می شد. برای سمعک های داخل گوشی پوسته سمعک از روی قالب ساخته می شد و برای سمعک پشت گوشی هم قالبی که به سمعک وصل میشود را در لابراتوار می سازند. همین امر باعث تحویل یک هفته ای تا 10 روزه ی سمعک می شد. و بسیاری از کاربران با قالب ساخته شده راحت نبودند به علت ظاهر قالب و پر شدن مجرای گوش. اما امروزه در تکنولوژی های 2018 به بعد سمعک، نیاز ادیولوژیست به قالب ک شده به این صورت که سمعک نامرئی سیلک زیمنس توسط ربات ساخته می شود و علاوه بر ظاهر زیبا و کوچکتر، مجرای گوش با پوسته سخت سمعک پر نمی شود و روی سمعک قالب نرم سیلیکونی قرار می گیرد. در سمعک های ریک هم از هر دو نوع قالب می توان استفاده کرد. قالب های ساختنی سمعک ریک، کلیک مولد نام دارد که رسیور داخل آن جا می گیرد و کلیک اسلیو یا کلیم دام هم همان قالب نرم سیلیکونی است که متناسب با سایز کانال گوش هر شخص قابل تغییر است. در نتیجه سمعک را می توانیم در کمترین زمان به مددجو تحویل دهیم.

 

قیمت سمعک خوب

به یاد داشته باشید ارزان ترین سمعک همیشه بهترین سمعک نیستند همان طورکه گرانترین سمعک ممکن است کارایی لازم برای افراد را نداشته باشند. به همین دلیل است که مشاوره سمعک با افراد متخصص این امر یعنی کارشناس شنوایی شناس بسیار مهم است چون هم از هدر رفت سرمایه و هم از آسیب بیشتر جلوگیری به عمل می آید. امروزه به علت تعدد مدل های سمعک تجویز سمعک  برای تمامی افراد با خواسته های متفاوت و بودجه های مختلف امکان پذیر است.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
  • Karolin 2 ماه پیش

    Wow, wonderful weblog layout! How long have you ever been blogging for? you made running a blog look easy. The overall glance of your web site is fantastic, as neatly as the content! You can see similar here najlepszy sklep

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

person-profile پروفایل وبلاگ فروشگاه علاقه مندی ارتباط
ارتباط مستقیم با ما در پیام رسان واتس اپ - WhatsApp
سلام، چه کمکی می توانیم به شما بکنیم؟
یک سوال دارم
مشاوره رایگان و سفارش: ۰۹۳۵۷۷۷۴۰۱۰